Kino nieme. „Cyganka Aza” 1926

Cykl Kino nieme. Jesień u Pana Gara otwiera film z 1926 roku wyreżyserowany przez Artura Twardyjewicza „Cyganka Aza”. Projekcje filmów niemych z muzyką na żywo odbywały się już w Domu Tramwajarza niejednokrotnie, zarówno w dawnym kinie Amarant jak i w restauracji Pan Gar. Idea odtwarzania niemych filmów z autorską muzyką lokalnych zespołów spotkała się z uznaniem i została wsparta przez Miasto Poznań.
Mimo trudnych warunków okresu pandemii udało nam się zarejestrować występy zespołów i będziemy je publikowali na kanale YouTube oraz promowali za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Oprawę muzyczną do pierwszego seansu skomponował poznański muzyk i kompozytor Waldemar Rychły. Muzyk do projektu zaprosił flecistkę Joannę Zielecką oraz skrzypaczkę Dominikę Dołżyńską.

Zapraszamy serdecznie do korzystania z dobrodziejstw internetu, zapoznanie się z historią kina oraz dziełami muzyków, gdyż sama ścieżka dźwiękowa, która powstała przy okazji seansu zasługuje na uwagę i – jesteśmy przekonani – spodoba się wielu miłośnikom muzyki, w tym również filmowej.

Projekt sfinansowany z środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera

Cyganka Aza” 1926
reżyseria: Artur Twardyjewicz

muzyka: Waldemar Rychły
Joanna Zielecka – flety

Dominika Dołżyńska – skrzypce
Waldemar Rychły – gitara

realizacja dźwięku: Adam Koterski
zdjęcia, video i montaż: Szymon Konrad

Partnerzy